Dzienny Ośrodek Rehabilitacji Ogólnoustrojowej
- ul. Zielona 28A, 24-100 Puławy
- 81-886-39-02
- poniedziałek - piątek: 7.00-20.00
- ul. Zielona 28A, 24-100 Puławy
- 81-886-39-02
- poniedziałek-piątek: 7.00-20.00
Poradnie
⇒ Wymagane jest skierowanie do Ośrodka Dziennego.
Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową może wystawić:
1. lekarz oddziału:
- urazowo – ortopedycznego,
- chirurgicznego,
- neurologicznego,
- neurochirurgicznego,
- reumatologicznego,
- chorób wewnętrznych,
- onkologicznego,
- urologicznego,
- pediatrii,
- endokrynologii dziecięcej,
- diabetologii dziecięcej,
- rehabilitacji ogólnoustrojowej,
- pulmonologicznego,
- ginekologicznego;
2. Lekarz z poradni:
- rehabilitacyjnej,
- urazowo-ortopedycznej,
- neurologicznej,
- reumatologicznej,
- poradni wad postawy,
- endokrynologii dziecięcej i diabetologii dziecięcej;
- lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w przypadku zaostrzeń schorzeń przewlekłych.
Czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego wynosi dla jednego pacjenta od 3 do 6 tygodni, średnio 5 zabiegów dziennie. Dla pacjenta z zaburzeniami limfatycznymi, czas trwania rehabilitacji Ogólnoustrojowej wynosi od 4 do 8 tygodni, średnio 5 zabiegów dziennie.
W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza prowadzącego rehabilitację, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak przygotować się do rehabilitacji/fizjoterapii?
W zależności od rodzaju rehabilitacji/fizjoterapii, na jaką planujesz się udać, powinieneś zabrać ze sobą odpowiedni strój:
ĆWICZENIA / KINEZYTERAPIA
Jeżeli udajesz się na ćwiczenia, polecamy strój sportowy niekrępujący ruchów, buty na zmianę do ćwiczeń na sali gimnastycznej.
TERAPIA MANUALNA / MASAŻ
Ważną rzeczą powinna być dla Ciebie bielizna. Załóż taką, w której będziesz czuć się komfortowo, kiedy terapeuta karze Ci się rozebrać (będzie to niezbędne w celu wykonania zabiegu).
Ważna uwaga dla kobiet: Staniki sportowe nie są wskazane, zwłaszcza jeśli zabieg dotyczy części piersiowej kręgosłupa, ponieważ terapeuta nie może dokładnie zbadać odcinka przykrytego przez stanik.
FIZYKOTERAPIA
Udając się na fizykoterapię, koniecznie załóż taki strój, który da szybki dostęp terapeucie do okolicy zabiegowej. W większości przypadków odkryty pozostaje tylko obszar, na który przepisane są zabiegi. Przy niektórych zabiegach fizykoterapeutycznych nie ma potrzeby odkrywania ciała. Są to zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego. Niektóre zabiegi wymagają jedynie zdjęcia wszystkich elementów metalowych stroju – zegarka, łącznie z biżuterią.
HYDROTERAPIA
Jeśli udajesz się na zabiegi wodne, przygotuj ręcznik, klapki i strój kąpielowy lub zamienną bieliznę osobistą.
PAMIĘTAJ: Przed wizytą u fizjoterapeuty staraj się nie używać żadnych kremów nawilżających, które mogą sprawić, że Twoje ciało będzie śliskie, co utrudni zabieg. Zmień bieliznę i skarpety. Odśwież się przed zabiegiem.